HENRIKSBORG / SALTSJÖQVARN | Tidningarna Mitt i Nacka och Nacka Värmdö Posten skriver att Henriksborgs fastighetsbolag som äger kontorshuset Henriksborg på Västra Finnbodavägen tänker sänka höjden på planerade bostadshuset Nacka Tower.
Men det ska inte bara bli ett torn utan två torn. Det andra tornet ska ha 20 våningar. Därtill kommer en huskropp på bredden som viker sig runt Henriksborg och som ska gå hand i hand med DanvikCenter.
Tillsammans bildar fastigheterna ett torg med restauranger, caféer, affärer och garage.
En livsmedelsbutik i anslutning till bostadsprojektet skulle säkert välkomnas av många. Men 500 bostadsrätter betyder c:a 1.000 grannar till som ska åka bil eller ta bussar. Kommunen har dock inga planer på hur en ökad trafik från nybyggen i Kvarnholmen, Finnboda och Henriksdal ska lösas i framtiden (blir nog visionära buss 53 igen?).
>> Läs mer i Nacka Värmdö Posten
