Nacka kommun betalade 6,7 miljoner för upprensning av strandpromenaden

vallar runt strandpromenaden i svindersviken, nacka

Nacka kommun säkrade i höstas och vintras strandpromenaden runt Svindersviken nedanför Henriksdalsberget – en väg som ursprungligen var ett svartbygge. Kostnaden för upprensningen av stenar, jord och vegetation har dock skenat iväg ordentligt.

Istället för budgeterade 3,5 miljoner kostade åtgärderna otroliga 6,7 miljoner.

vallar runt strandpromenaden i svindersviken, nacka

 

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

En kommentar till “Nacka kommun betalade 6,7 miljoner för upprensning av strandpromenaden”

  1. Vad har utsiktsposten mot Svindersvik kostat? När man står där hörs trafiken som ett dån, där skulle jag inte fika!!!
    En sak till Bussrampen som byggs nedanför Henriksdalsberget, där folk som tar Saltsjöbanan skall byta till buss mot Slussen, varför inte bara gå några få steg till Värmdövägen dör bussarna kommer i en strid ström var 4:e minut.
    Det måste kosta en svindlande summa att fixa, är det värt det????
    Bättre att hade varit att satsa på en cykel/gångväg över Värmdövägen, så trafiken inte stoppades upp varje gång en person skall korsa vägen. Hur tänker politikerna???
    Fråga Annie B.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: