I mars 2022 beslutade natur- och trafiknämnden att reservera medel för att anlägga en hundrastgård på Kvarnholmen efter att ett medborgarförslag hade kommit in.
Det byggs så att knakar på Kvarnholmen. Många grannar har hund men det saknas en hundrastgård. De närmaste hundrastgårdarna ligger på Henriksdalsberget, i Saltsjöqvarn och i Henriksdalshamnen. I januari inkom därför ett medborgarförslag om en ny hundrastgård.
Kommunen kommer att investera c:a 200.000 kronor för att fixa en sådan samt c:a 28.000 kronor om året för att sköta om den.
Det blir en enklare hundrastgård utan agilityutrustning. Därtill en papperskorg vid gångvägen.
Fel att placera hundrastgården på naturmark
Det enda negativa är nog placeringen norr om Svindersviksbron intill gångvägen ner till Kvarnholmsparken.
Detta är naturmark som alltså kommer att ”ätas upp” av en hundrastgård när i stort sett hela Kvarnholmen täcks med asfalt och betong. Här växer bland annat fridlysta blåsippan.
