Historiska vinterbilder från Henriksdal, Finnboda, Kvarnholmen & Finntorp
Konstantinos Irina
Historiska vinterbilder visar hur våra omgivningar under varvs- & kvarntiden på Kvarnholmen, Finnboda, Henriksdal, Finnberget, Finntorp och Danviken såg ut en gång i tiden.
Henriksdalsringen med tillhörande vattentorn till vänster håller på att byggas i slutet av 1960-talet enligt ritningar av Tore och Erik Ahlsén
Kvarnholmens trådbuss som var i trafik 1942 – 1959 till Nytorgsgatan på SödermalmSuperfosfatfabrikens båt Gäddviken ankrad i SvindersvikenIngången till ungdomsgården Grottan på Kvarnholmen. Djurgården i bakgrunden.
Gamla vinterbilder från Finnboda, Finnberget och Danvikshem
Finnbergets funkisbostäder byggs i slutet av 1940-talet för arbetare och tjänstemän på Finnboda varv enligt ritningar av Tore och Erik Ahlsén som också ritade Henriksdalsringen och Vilans skola.Vintervy från Finnberget mot Danvikshem och Finnboda varvDanvikshem i slutet av 1940-talet. Sluttningen mot Danvikstrand är nu bebyggd.Gamla Vilans skola från slutet av 1800-talet på 1970-talet. Antagligen något år innan den ersattes med nuvarande byggnad av arkitekterna Tore & Eric Ahlsén.Varvsarbetare i Finnboda väntar på buss 53 på Kvarnholmsvägen på 1979-taletSjösättningen av pansarbåten Thule i Finnboda varv. Ingenjörsvillan ovanför finns ännu kvar men i ett dåligt skick.Finnboda slip med den idag förfallna disponentvillan på Finnbodaberget till höger
Skogshyddan på Alphyddan där Eva Hagman bodde, en av de första hyresgästerna på AlphyddanFinntorp (bild: John Kjellström, 1951)
Gamla vinterbilder från Danviksklippan, Danvikstull och Henriksdalshamnen
Järnvägsbron för Saltsjöbanan i Danvikstull på 1930-talet. Danvikens hospital och Saltsjöqvarn i bakgrunden.Björknäsbuss vid Danvikstull nedanför Danviksklippan på 1920-talet. Värmdövägen var inte särskilt bred då.Sjuttonsbacken i Danviksklippan (bild: Olle Neckman, 1954 eller 1955)Danviksklippan och Danvikskanalen (bild: Lennart af Petersens, 1945-55)Varvet Hammarbyverken i Henriksdalshamnen på 1940-talet med Danviksklippan och Saltsjöqvarn i bakgrunden.
Gamla vinterbilder från Saltsjöqvarn, Henriksborg och Danvikstrand
Vinterbild från stranden – Utsikt från Ryssviken mot Saltsjöqvarn (Prins Eugen, 1937)Kvastmakarbacken österut, i fonden Övre linoljefabriken vid Henriksborg