Site icon Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Asfalteringsarbeten nattetid på Värmdövägen from 27 oktober

Det kan bli utmaningar för bil-, buss- och cykeltrafiken på Värmdövägen mellan Alphyddan och Sickla from 27 oktober på grund av asfalteringsarbeten.

Arbetet ingår i den nästan 2 miljarder kronor (inkl. en halv miljard kronors fördyrning) dyra omvandlingen av Värmdövägen till stadsgata. Projektet ska vara klart 2029.

För att undvika köer rekommenderar kommune att ta Järlaleden istället. För att inte störa trafiken ännu mer kommer många arbeten att utföras nattetid.

Värmdövägen i höjd med Finntorp

Asfalten fräsas bort vid Alphyddan

Tisdag natt, den 28 oktober kommer delar av asfalten på Värmdövägen i höjd med Alphyddan att fräsas bort. Det kommer bli bullrigt.

Permanent asfaltering 3-7 november

Permanenta asfalteringen ska ske nattetid 3 – 7 november. Även dessa arbeten kommer vara störande.

Refug lyfts på plats veckan 44

Ny mittrefug har gjutits. Den runt tre ton tunga pjäsen kommer att lyftas på plats nattetid under veckan 44.

Uppbyggnad av gång- och cykelbanan

Det fortsätts monteras soffor och cykelställ längst etappen. Det pågår finplanering på flera ställen och det fortsätts med uppbyggnaden av gång- och cykelbanan.


Så här överklagar du beslutet att bygga 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen

Alliansen (M, C, L, Kd) & Mp har 16 mars röstat för att bygga 400 lägenheter i Henriksdalsbacken inkl. 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen. Nackalistan, S, V och Sd röstade emot.

De 1600 privatpersoner som under samrådet och de 330 personer som under granskningen har lämnat ett yttrande, angränsande bostadsrättsföreningar (brf Utsikten 1-35, brf Henriksdalshöjden, brf Svindervik), Naturskyddsföreningen i Nacka och Nacka Hembygdsförening kan senast 21 maj 2026 överklaga beslutet.

Vi är också ett gäng inom nätverket Bevara Trolldalen som kommer överklaga tillsammans.

[ LÄS MER OM HUR DU ÖVERKLAGAR ]


Exit mobile version