Site icon Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Kommunen säger nej till utegym på Finnboda äng

man in black tank top doing push ups

Photo by Yaroslav Shuraev on Pexels.com

Två grannar i Finnboda har i ett medborgarförslag föreslagit ett utegym i parken Finnboda äng.

Idag finns det ett utegym på Henriksdalsringens innergård samt ett utegym i Kvarnholmsparken.

”Utegymmet skulle smälta i i naturlandskapet utan större kostnad och ytterligare bidra till stimulerande och lekfullt naturlig aktivitetsyta i Nackas vackra landskap och samtidigt bistå till friskare medborgare i Nacka”, skriver de i medborgarförslaget.

Tjänstemännen rekommenderade dock natur- och trafiknämnden att avslå föreslaget om ett utegym i Finnboda ”eftersom markförutsättningarna gör det till en allt för kostsam investering på en tillfällig plats”.

Marken ägs inte av kommunen utan arrenderas. Dessutom finns det grävrestriktioner pga markföroreningar som skulle försvåra och fördyra att anlägga ett utegym.

Men kanske utegymmet kunde ha placerats på ett annat ställe där marken ägs av kommunen. Kanske någonstans intill Vilans skola eller komma överens med bostadsrättsföreningarna om ett gym i hästparken.


Så här överklagar du beslutet att bygga 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen

Alliansen (M, C, L, Kd) & Mp har 16 mars röstat för att bygga 400 lägenheter i Henriksdalsbacken inkl. 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen. Nackalistan, S, V och Sd röstade emot.

De 1600 privatpersoner som under samrådet och de 330 personer som under granskningen har lämnat ett yttrande, angränsande bostadsrättsföreningar (brf Utsikten 1-35, brf Henriksdalshöjden, brf Svindervik), Naturskyddsföreningen i Nacka och Nacka Hembygdsförening kan senast 21 maj 2026 överklaga beslutet.

Vi är också ett gäng inom nätverket Bevara Trolldalen som kommer överklaga tillsammans.

[ LÄS MER OM HUR DU ÖVERKLAGAR ]


Exit mobile version