19 februari, klockan 18:40 – 20:00 håller Nacka kommun ett trygghsmöte i Nacka stadshus.
Insläpp from klockan 18:00 för fika och mingel.
På trygghetsmötet kommer du bl.a. att höra om om trygghetsläget i kommunen, aktuella insatser och hur du kan engagera dig – bland annat genom nattvandring.
Under kvällen medverkar representanter från kommunen, Trygg365, Ungdomsteamet och Nattvandring.nu. Vi bjuder på fika och avslutar med frågor samt möjlighet att anmäla intresse till utbildning för nattvandring som kommer hållas den 5 mars.
Anmäl dig senast 16 februari hos susanne.bohman@nacka.se
Så här överklagar du beslutet att bygga 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen
Alliansen (M, C, L, Kd) & Mp har 16 mars röstat för att bygga 400 lägenheter i Henriksdalsbacken inkl. 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen. Nackalistan, S, V och Sd röstade emot.
De 1600 privatpersoner som under samrådet och de 330 personer som under granskningen har lämnat ett yttrande, angränsande bostadsrättsföreningar (brf Utsikten 1-35, brf Henriksdalshöjden, brf Svindervik), Naturskyddsföreningen i Nacka och Nacka Hembygdsförening kan senast 21 maj 2026 överklaga beslutet.
Vi är också ett gäng inom nätverket Bevara Trolldalen som kommer överklaga tillsammans.

