Site icon Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Fanny Udde bistro stänger för gott

För runt tre år sedan öppnade restaurangen Fanny Udde bistro i bageriägaren Anders Rickard Westerdahls sommarvilla från 1877 mellan Sickla och Sjöstaden.

Anrika Fanny Udde i Sickla

”Jag har många fina minnen från fullsatta kvällar, barhäng och två sittningar på lunchen. Vinsten av årets korg 2022. Men så svängde marknaden med räntehöjningar och höjda råvarupriser. Det blev svårare och svårare att få ihop allt, vi försökte med QR kod, bantade bort allt vi kunde men motivationen tog slut för mig och även för teamet bakom”, skriver grundaren Karin Sundqvist på Facebook.

”Tack alla gäster för era fina kommentarer, hejarop och skratt men framförallt för den erfarenhet jag har fått genom dessa år. Jag tar den med mig”, fortsätter hon i inlägget om Fanny Udde bistro.

Verksamheten fortsätter dock på andra atällen, exempelvis Kanaans Trädgårdscafé vid Mälaren i Bromma., Paulinas kök och Kakeri på Folkungagatan 125 intill Ersta sjukhus och sommarcafét Lyckebo Trädgårdscafé i Kyrkhamn, Lövsta badet.

Paulinas kök på Folkungagatan
Exit mobile version