Varning för bluffinsamling av kläder och leksaker

I dagarna har lappar satts upp i våra portar eller brevlådor om att skänka kläder till en förening som kallar sig för Vilties Sala. Enligt arrangörerna ska kläderna, leksakerna och annat gå “direkt till behövande i Litauen”.

Liknande insamlingar har även gjorts tidigare. “Skänker man till dessa organisationer så gynnar man ett oetiskt beteende, säger Eva Birath, kanslichef för Svensk Insamlings­kontroll i Dagbladet Sundsvall där man rentav varnar för att pengarna kan gå i insamlarnas egna fickor.

Klädinsamlingsbox för ErikshjälpenÄven Hudiksvalls Tidning och LT Östersund tar upp fallet. “De säger sig företräda hemlösa människor, men det är inte riktigt sant. Det är ingen som vet vad som händer med grejerna, säger Per Thelin, förundersökningsledare vid Jämtlandspolisen.

Organisationen saknar ett 90-konto. Det är dessutom ingen som svarar när man ringer upp telefonnumret på lapparna.

Använd istället klädinsamlingen i våra trakter som görs av kända organisationer (t.ex. Läkarmisisonen och Erikshjälpen) med 90-konto. Det finns tre ställen på Västra Sicklaön där du kan lämna in gamla kläder:

  • Miljöstationen på Henriksdalsbergets vändplan
  • Klädinsamlingen i anslutning till Danviksklippans livs
  • Klädinsamlingen i anslutning till DanvikCenter (vid parkeringen mellan kontorshuset och Hästholmsvägen).

I närliggande Hammarby sjöstad finns klädboxarna på följande ställen:

  • Aktergatan 9-10
  • Babordsgatan 7
  • Båtbyggargatan 48
  • Hammarby Alle 92
  • Hammarby Allé 104
  • Hammarby Terrassen 21
  • Heliosgatan 10
  • Heliosgatan 26/Hammarby Allé 66-68
  • Korphoppsgatan 9
  • Lugnets Allé 39, utanför GlashusEtt
  • Maltgatan 8
  • Sickla Kanalgata 12
  • Skeppsmälklargatan 35-37
  • Statoilmacken
  • Vävar Johans Gata 21-23

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: