Kanonbåten Skagul sjösattes 1878 i Finnboda

På en av mina sökningar på Google för att hitta kuriosa till min blogg hittade jag Skagul, en kanonbåt som sjösattes 1878 i Finnboda.

På den tiden fanns inte Finnboda varv utan det var Bergsunds Mekaniska Verkstad som byggde båtar i Finnboda fram till 1916. Bergsunds Mekaniska Verkstad låg ursprungligen i Hornstull men för att kunna bygga fartyg större än Stockholms sluss tillät anlades en filial i Finnboda.

Efter ekonomiskt lyckade år runt sekelskiftet började företaget få problem med lönsamheten och 1916 såldes varvet vid Finnboda till Stockholms Rederi AB Svea.

Skagul fick namnet från Skögul som i nordisk mytologi var en av valkyriorna.

Kanonerna tillverkades tydligen i Finspång och hamnade senare på Wiros.

Båtens historia ser ut så här i åratal:

  • 1878: Sjösättning i Finnboda Palander af Vega som kapten.
  • 1878 till 1905: Kanonbåt i svenska svenska flottan.
  • 1886: C. V. Bäckström blir kapten efter att af Vage förflyttades till kanonbåten Ram.
  • 1893: Läkaren och genealogen Axel Widstrand blir uppbördsläkare på kanonbåten.
  • 1905: Bevakningsfartyg.
  • 1910: Skagul klassas inte lägre som 1:a klass kanonbåt, utan endast som kanonbåt efter att akterkanonen monterats bort.
  • 1928: Utrangering.
  • Efter 1928: Målfartyg och sänkning.
Vykort med HSM Skagul
HSM Skagul, 1898
Skagul i Karlskrona, 1918

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: