Grannarna i funkishusen på Kvarnholmen får hitta på egen väg mot kajen

Sedan trappan mellan funkisområdet på Kvarnholmen och munspelet på Kvarnholmsvägen togs bort är det inte så lätt att sig till buss 402, nyöppnade caféet Santa Fé eller norra kajen.

Då får grannarna ta sin egen stig genom naturen och staket.

image

image

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

3 reaktioner till “Grannarna i funkishusen på Kvarnholmen får hitta på egen väg mot kajen”

  1. Hej Konstantin. Ovan skriver du att Munspelet ligger på Kvarnholmsvägen? Vi är ett gäng personer som ska träffas i Munspelet 9/6 och jag letade efter adressen. Fann att Tre Kronors väg är vägen, men husrummet fann jag inte. Vid färdtjänst är det ju väldigt noga med korrekt adress. Vi har årsmöte med föreningen Kvarnholmens Vänner, där vi som växte upp på Kvarnis på 50/60- talen berättar minnen för Inga Klevby och Christina Olsson. Nåja nu ber jag dig skriva korrekt väg-namn till Munspelet.
    Tack på förhand.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: