Roger Bydler, granne i Finnboda och kandidat för miljöpartiet till Nacka kommunfullmäktige, har i ett blogginlägg tagit upp frågan om att det kommer byggas 13500 lägenheter i Finnboda, Kvarnholmen och Henriksdal de närmaste åren UTAN att det satsas på allmänna kommunikationer.
“Den planerade tunnelbanan till Nacka Forum löser inte kommunikationerna för Nacka strand, Kvarnholmen, Finnboda och Saltsjökvarn. Vi i Miljöpartiet vill därför undersöka om en linbana som börjar i Nacka strand och slutar vid Slussen är en bra lösning här. Det kostar relativt lite, innebär små ingrepp i miljön och har ungefär samma kapacitet som tvärbanan”, skriver Roger Bydler.
Bakgrunden är:
– att Nacka kommunchefens förslag om att dra tunnelbanan till Nacka via Danvikstull ogillades av Stockholm stad. Istället åker den förbi Danvikstull mot Sickla kaj och Sickla köpkvarter.
– att planerna att låta Tvärbanan gå mot Slussen via Danvikstull ändrades. Den ska gå till Sickla köpkvarter istället.
– att man inte lyssnade på utredningen om en blåbusslinje till Kvarnholmen där det för övrigt nu saknas vändplan.
– att man inte valde att lösa klaffbroproblemet vid Danvikstull en gång för alla genom tunnlar respektive högbro. Bussar, bilar, cyklar och gående kommer även i framtiden att stoppas här en gång i timmen.
– att man fortfarande inte har tagit hänsyn till förslag om hissat eller banor upp till Finnberget och Henriksdalsberget.
Läs hela blogginlägget om linbana till Kvarnholmen, Finnboda och Henriksdal
