En granne hörde av sig på Facebook om att det är synd att Bakarna alltid har stängt när vi är lediga: Sommaren och kring jul och nyår. Men det finns faktiskt några alternativ på nära håll.
Handlar’n på Henriksdalsallén erbjuder kaffe och bulle för 22 kronor (15 kronor utan bulle), avslöjar skyltningen. Men det är mer tänkt för att ta med till Anders Franzéns parken eller Jan Inghes torg.
De har även ett stort utbud a påste (märket Greenfield) och Starbucks olika kaffedrycker på burk och take away-mugg.
OlioDeli har också ett kaffemeny om man vill sitta inne: Kaffe latte, cappuccino, dubbel espresso och varm choklad. Men jag har inte koll om de säljer något sött till.
Att ta en kaffe på Sjöpiren är säkert också ett alternativ. Men efterrätterna är dyrare än på ett café. Här finns allt från brownie till pannacota.