12 april, klockan 10:00 – 14:00 håller jag som stadsdelsbloggare och Ronny Fors från Naturskyddsföreningen i en guidad vandring i Henriksdal med fokus på traktens natur, historia, dagens kultur och planerad ny bebyggelse. Gratis!

Vandringen börjar klockan 10:00 vid Henriksdals station och går via Kvarnholmsvägen, Henriksdalsbergets slänt mot Danvikshem, Henriksdalsringen och skogen Trolldalen. Den avslutas klockan 14:00 på torget uppe på Henriksdalsberget. Ta med matsäck, vatten, kläder för alla väderlek och så klart bra vandringsskor.
På vandringen kommer du att höra mer om
– välkomna och mindre välkomna byggprojekt för området: Bussterminal i Henriksfädal, större biogasanläggning på Henriksdalsberget, utbyggnad av Henriksdals reningsverk, nya bostäder och kontor vid Kvarnholmsvägen och i naturmark kring Henriksdalsberget, idéer om Östra länken genom området, dumpning av avfall från förlängningen av Tvärbanan nedanför Henriksdalsberget etc.
– områdets historia: vikingarnas närvaro, gården Henriksdal, Danviks hospital, Finnboda varf, batterifabrik i Henriksborg, linoljefabrik i Henriksborg, och beckbruk i Svindersvik;

– naturmiljöerna med Trollskogen på Henriksdalsberget och Svindersviken nedanför som enligt Naturskyddsföreningen borde tillsammans med urskogen i Ryssbergen bli naturreservat. Här finns biotoper med både varmare skånskt klimat och nordiskt klimat;
– kulturella uttryck på Henriksdalsberget som är eller har varit hem för rapparen Max Peezay, lyrikern Ann Jäderlund och fotografen Ulla Lemberg. Hör bildades miljöpartiet 1980 i Per Garthons lägenhet. Idag har en ny generation vuxit upp som tar fotboll och hiphop på allvar. Och för inte att glömma Henriksdalsringens miljonprojektsarkitektur och imponerande innergård.
