För 59 år sedan möttes Bernt och Lizzie på ungdomsgården i Finntorp, blixtförälskades, förlovade sig men gick skilda vägar efter ett tag.
Det hela hände 1963. “När den där yvingen kom in var det som en spark i magen alltså, sedan var jag fast. Och ja, vi blev kära”, berättar Lizzie till Newsner.
1953 invigdes Nackas provisoriska ungdomsgård på Finntorpsvägen 3 i Finntorp med bl.a. boxning. Senare flyttade den till Setterwalska villan.
Genom åren fanns på programmet allt från amatörteater, bordshockey, gemensamt tv-tittande och samling runt radioapparaten till Evakurser, danskurser, smyckekurser och musikuppträdanden med bl.a. Jerry Williams i svart kostym innan han blev känd.
1958 dekorerades ungdomsgårdens väggar med motiv ur musikens välds. Ansvarig för utsmyckningen var Kristina Cederholm.
