Trevliga samtal vid historiska bokbordet på Henriksdalsringen

I lördags hann jag hålla ett historiskt bokbord i anslutning till kulturfestivalen för barn på Henriksdalsringen.

Tyvärr blev vädret inte lika bra i söndags för att upprepa bokbordet.

Mina böcker om västra Sicklaön inkl. några barnböcker skrivna av traktens författare.

Alla kunde komma förbi, bläddra i mina 50 böcker om västra Sicklaön, berätta om sina barndomsminnen och ställa frågor om människor, byggnader, händelser m.m. med anknytning till västra Sicklaön.

Ukrainska illustratören Tania Goryushina som höll ett workshop för traktens barn och tittade förbi bokbordet. Tania bor på Henriksdaksringen. Hon bidrog med tre barnböcker till min samling.

Konstantinos Irina och Tania Goryushina
Konstantinos Irina och Tania Goryushina

Även en granne i Saltsjöqvarn kom. Han tog rosor till mig för att tacka för mina insatser för våra trakter.

Jag lovade sammanställa en litteraturlista samt skriva en bok om västra Sicklaön när jag går i pension.

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

%d bloggare gillar detta: