I Finnberget finns en sor bergrumsanläggning som anlades mellan 1950- och 1970-talet som användes av OK för oljehanteringen på den gamla superfosfatfabrikens tomt i Gäddviken.
Oljeverksamheten avvecklades i början av 2000-talet.
Det pågår en process för att 3D-fastighetsbilda den befintliga bergrumsanläggningen. Detta är möjligt att genomföra redan idag för de delar av bergrumsanläggningen där detaljplan saknas, men delar av bergrumsanläggningen omfattas av detaljplaner som inte ger stöd för 3D-fastighetsbildning.
Det finns därför behov av att skapa planstöd för 3D-fastighetsbildning för de delar av bergrumsanläggningen som är belägna inom detaljplanelagt område.

Nedlagda planer på omfattande utveckling
Kvarnholmen Utveckling AB, som ansvarar för Finnbergets bergrum idag, ansökte 2020 om planbesked avseende 3D-fastighetsbildning av bergrumsanläggningen i Finnberget. November 2020 beslutade miljö- och stadsbyggnadsnämnden att pröva åtgärden i en planprocess. Planbeskedet avsåg ett omfattande förslag med
- nya ytanläggningar
- hissar ned till ett tänkt bergrumsgarage
- nya tillfartsvägar till bergrumsgarage.
Sedan dess har verksamhetsutövaren valt en annan inriktning för bergrumsanläggningen, där anläggningen kommer att ha samma utbredning som idag men inga nya tillfartstunnlar föreslås på markytan.
Planbeskedet bedöms fortsatt vara aktuellt avseende det planområde som ingår i aktuellt planuppdrag, där inga ytanläggningar föreslogs i planbeskedsansökan och inga ytanläggningar heller återfinns i det aktuella förslaget.
Så här överklagar du beslutet att bygga 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen
Alliansen (M, C, L, Kd) & Mp har 16 mars röstat för att bygga 400 lägenheter i Henriksdalsbacken inkl. 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen. Nackalistan, S, V och Sd röstade emot.
De 1600 privatpersoner som under samrådet och de 330 personer som under granskningen har lämnat ett yttrande, angränsande bostadsrättsföreningar (brf Utsikten 1-35, brf Henriksdalshöjden, brf Svindervik), Naturskyddsföreningen i Nacka och Nacka Hembygdsförening kan senast 21 maj 2026 överklaga beslutet.
Vi är också ett gäng inom nätverket Bevara Trolldalen som kommer överklaga tillsammans.

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
