Ett nytt videoreportage visar arbetet med Saltsjöbanans bro över Värmdöleden mellan Sickla och Henriksdal. Här läggs nu nytt spår – ännu en pusselbit i det omfattande arbetet för att få Saltsjöbanan tillbaka hela vägen till Slussen.
I videoreportaget får man följa arbetet på bron och se hur räls, sliprar och makadam byts ut. Region Stockholms projektledare Pamela Likrama berättar också om arbetet och varför bron behöver byggas om.
Del av vägen tillbaka till Slussen
Arbetet på bron är en del av den betydligt större upprustningen av Saltsjöbanan. Målet är att skapa en mer robust järnvägsanläggning och så småningom åter kunna köra tågen via Sickla och Henriksdal hela vägen till Slussen.
Region Stockholm beskriver ombyggnaden av bron över Värmdöleden som en åtgärd för att minska risken för framtida störningar och göra anläggningen enklare att underhålla.
Dyr återställning av spåren
Det är samtidigt långt ifrån det enda arbete som återstår innan Saltsjöbanan kan nå Slussen igen.
Jag har tidigare skrivit om den nära 300 miljoner kronor dyra återställningen av Saltsjöbanans spår mellan Saltsjö-Järla och Sickla. Delar av banvallen asfalterades av Nacka kommun för att kunna användas för vägtrafik under ombyggnaden av Värmdövägen.
Efteråt uppstod en konflikt mellan Nacka kommun och Region Stockholm om kostnaderna för att ta bort asfalten och återställa järnvägen. Region Stockholm har krävt att kommunen ska stå för en stor del av kostnaden.
Henriksdals station byggs också om
Även vid Henriksdal återstår ett omfattande arbete. Jag skrev nyligen om att Henriksdals station behöver byggas om betydligt mer än vad som först var planerat.
Planerna omfattar bland annat ny mittplattform, flytt av signalanläggningen, bergschaktning och en planskild passage över spåren. Ombyggnaden behövs bland annat för att stationen ska kunna hantera den framtida 12-minuterstrafiken.
Det nya spåret på bron över Värmdöleden är alltså ett synligt steg framåt – men återställningen vid Sickla och den stora ombyggnaden av Henriksdals station visar samtidigt hur mycket som fortfarande återstår innan Saltsjöbanan åter når Slussen.


