Som tidigare rapporterat spelar Kanal 5 in mentalisttävlingen i Studio Kvarnholmen med skedböjaren Uri Geller som gäst. Till pressvisningen på Kvarnholmen bjöd man också Clas Svahn från Riksorganisationen UFO Sverige och många andra anhängare av det paranormala.

” (…) det fanns gott om tid till mingel och prat med de olika deltagarna. Geller själv fick vi tio minuter med men jag bokade in en längre intervju senare i veckan. Så nu satt vi mest och pratade om showen och lite minnen hur det var den där gången 1974 (…)”, skriver Clas Svahn på sin blogg.
“Det var i alla fall trevligt att mingla med alla dessa människor och dessutom fick vi god mat som jag åt i sällskap med Per Johan (som några av er minns från UFO-Sveriges fältundersökarkurs för ett par år sedan), Dan Kirsch (som har ett bibliotek med 1.300 böcker om magi och tankeläsning) och Claudia de la Creme (som är enda tjejen i sällskap och egentligen bor i London)”, skriver han vidare.