Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Konstantinos Irina skriver sedan 2007 om Alphyddan, Danvikstrand, Finnberget, Finnboda, Finntorp, Gäddviken, Henriksborg, Henriksdalsringen, Jarlaberg, Kvarnholmen, Sickla och Svindersviken.

nacka, henriksdalsberget: folkbiblioteket på henriksdalsringen 1, foto: lennart holmssten, mitten av 1970-talet

Västra Sicklaön behöver mötesplatser: Låt trakten inte bli en sovstad!

Befolkningen kommer att fördubblas till omkring 18 000 invånare på Kvarnholmen, Saltsjöqvarn, Finnboda, Finnberget och Henriksdal när ytterligare 4 150 bostäder byggs. Nackalistan vill därför att kommunen skapar ett kulturhus med bibliotek och föreningslokaler. Västra Sicklaön får inte bli en sovstad!

Ett bostadsområde behöver mer än bostäder

När nya bostadsområden växer fram finns risken att de blir sovstäder – platser där människor bor, men där det finns få möjligheter att träffas. Det lokala förenings- och kulturlivet kan spela en viktig roll för att motverka det.

När människor möts i en förening, studiecirkel, schackklubb, kör eller på ett kulturevenemang knyts nya kontakter mellan grannar som annars kanske aldrig hade träffats.

Det skapar gemenskap och gör det lättare för människor att tillsammans engagera sig för sitt bostadsområde. På så sätt kan Kvarnholmen, Finnboda, Finnberget, Saltsjöqvarn och Henriksdal också utveckla en starkare egen identitet och bli ännu trivsammare platser att bo på.

Havrekvarnen på Kvarnholmen återskapades just för att inhysa kulturverksamheter och bibliotek
Havrekvarnen på Kvarnholmen återskapades just för att inhysa kulturverksamheter och bibliotek

Nästan lika många invånare som i en mindre stad

Med omkring 18 000 invånare kommer västra Sicklaön att få nästan lika stor befolkning som en mindre svensk stad. Som jämförelse har tätorter som Oskarshamn och Mariestad omkring 19 000 invånare.

Trots det saknas fortfarande både bibliotek och ett kommunalt kulturhus med lokaler för föreningslivet på västra Sicklaön. I andra delar av Nacka finns

  • Dieselverkstaden i Sickla
  • Boo Folkets hus
  • Fisksätra Folkets hus
  • Kulturhuset Älta

Bibliotek finns bland annat i Fisksätra, Orminge, Forum och Sickla.

Boo Folkets Hus - kulturhuset i Orminge
Boo Folkets Hus – kulturhuset i Orminge

Det finns också en fråga om hur den kommunala servicen fördelas. De omkring 18 000 människor som kommer att bo på västra Sicklaön är med genom kommunalskatten och finansierar kulturhus, bibliotek och annan kommunal kulturverksamhet i Nacka. Men själva har vi betydligt sämre tillgång till sådan verksamhet i närområdet.

Kulturhus, bibliotek och föreningslokaler under samma tak

Nackalistan vill samla flera funktioner i ett kulturhus på Kvarnholmen, Finnboda eller Henriksdal som kan användas av många olika grupper under stora delar av dagen.

  • ett mindre bibliotek
  • billiga och bokningsbara föreningslokaler
  • föredrag och studiecirklar
  • schack- och bridgeverksamhet
  • lokaler för föreningar som Glada Henkan
  • körsång och musik
  • utställningar och andra kulturevenemang
  • aktiviteter för barn och ungdomar
  • mötesplatser och aktiviteter för seniorer

Det finns gott om lokalt engagemang. Under åren har boende bland annat organiserat nattvandring, barnaktiviteter, programmeringskurser och kulturarrangemang.

David Henriksson och Hewan Temesghen - Årets Nackabor 2025 anordnade Härliga Henkans gårdsfest 2026
David Henriksson och Hewan Temesghen – Årets Nackabor 2025 anordnade Härliga Henkans gårdsfest 2026

Föreningen Kultur & Möten bildades på Kvarnholmen just för att skapa aktiviteter och stärka gemenskapen i det nya bostadsområdet. På Henriksdalsberget har bland andra Café Vy och Glada Henkan försökt skapa mötesplatser och kulturverksamhet.

Det återkommande problemet har varit bristen på långsiktigt tillgängliga lokaler som ideella verksamheter har råd med.

Tidigare kafferosteriet i Gäddviken skulle kunna bli kulturhus
Tidigare kafferosteriet i Gäddviken skulle kunna bli kulturhus

Lokalerna finns redan

Ett kulturhus behöver inte heller betyda att kommunen bygger ett helt nytt hus från grunden. Det finns flera befintliga eller planerade lokaler som skulle kunna undersökas:

  • Havrekvarnen på Kvarnholmen, där det en gång planerades både bibliotek och kulturlokaler. I dag används byggnaden som kontor samtidigt som många arbetsplatser är outhyrda.
  • Kafferosteriet nedanför Finnberget, som Vasakronan vill bygga om för bostadsändamål inom detaljplanen för Gäddviken.
  • Chefsbostaden i Finnboda hamn, som enligt RO Properties planer ska renoveras.
  • Danvikens hospital, som är en konstgalleri idag men där stora delar av byggnaden är outnyttjade.
  • Nya verksamhetslokaler som skapas inom detaljplanen för Henriksdalsbacken, som skulle kunna reserveras för bibliotek, kultur eller föreningsverksamhet när området byggs ut.
400 bostäder planeras i Henriksdalsbacken. Varför kan inte några lokaler användas för kultur och föreningsliv?
400 bostäder planeras i Henriksdalsbacken. Varför kan inte några lokaler användas för kultur och föreningsliv?

Det viktiga är att kommunen agerar innan alla tänkbara lokaler har tagits i anspråk för bostäder, kontor eller annan kommersiell verksamhet.

Kvarnholmen lovades bibliotek

På goda KF-tiden hade Kvarnholmen ett bibliotek i Marketenteriet på norra kajen. Även på Henriksdalsringen fanns ett bibliotek.

När Kvarnholmen omvandlades till bostadsområde fanns planer på både bibliotek och kulturlokaler. Havrekvarnen och Makaronifabriken pekades bland annat ut för kultur och andra verksamheter. Det blev aldrig verklighet. Läs mer om de tidigare planerna för kultur- och föreningslokaler.

När Nackalistan 2022 föreslog ett bibliotek på Kvarnholmen röstade

  • För: Nackalistan, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.
  • Emot: Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna.
  • Avstått: Miljöpartiet.
marketenteriet på norra kajen på kvarnholmen i nacka
marketenteriet på norra kajen på kvarnholmen i nacka

Förslaget om kulturhus röstades också ned

När Nackalistan återkom 2023 med ett förslag om ett kulturhus på Kvarnholmen, i Finnboda eller Henriksdal så röstade

  • För: Nackalistan, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.
  • Emot: Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna, Kristdemokraterna, Sverigedemokraterna och Miljöpartiet.

Kommunen har också sagt nej till andra initiativ för kulturverksamhet på Henriksdalsberget. Café Vy har försökt skapa en lokal kulturscen. Kulturscenen fick avslag redan 2022. Senare har verksamheten haft svårt att få långsiktiga förutsättningar. Läs mer om Café Vy på Henriksdalsringen.

Café Vy på Henriksdalsringen
Café Vy på Henriksdalsringen

4 150 nya bostäder – men också ett lokalsamhälle

När ytterligare 4 150 bostäder byggs räcker det inte att planera bostadshus, vägar och kommersiella lokaler.

Om nästan 18 000 människor ska bo här behövs också platser där människor kan mötas utan att behöva köpa något.

Ett kulturhus med bibliotek och föreningslokaler skulle kunna bli en sådan gemensam mötesplats – och hjälpa västra Sicklaön att utvecklas från ett antal nybyggda bostadsområden till ett lokalsamhälle med en egen identitet.

Vi ska inte bara bygga bostäder på västra Sicklaön. Vi måste också bygga gemenskap.


Vi älskar västra Sicklaön!

Alliansen vill klämma in ytterligare 4150 bostäder & 1400 arbetsplatser på västra Sicklaön mellan Kvarnholmen och Henriksdal. Nackalistan vill istället

  • att planerade bebyggelsen halveras för att inte förstöra västra Sicklaöns karaktär,
  • att trafikproblemen på Kvarnholmsvägen löses först innan man bygger mer – utan att glömma bussar, hissar, trappor och gångvägar,
  • bostäderna kompletteras med mötesplatser för alla generationer så västra Sicklaön inte blir en sovstad: Kulturhus, bibliotek, föreningslokaler, parker, attraktiva torg och hundrastgårdar,
  • satsa mer på barn och ungdomar genom att t.ex. öppna en fritidsgård på östra delen av västra Sicklaön, bygga en 11-mannaplan, säkra övergångsställena i närheten av skolor och förskolor, stötta Härliga Henkans verksamhet m.m.
  • naturen runt Svindersviken skyddas som naturreservat inkl. Trolldalen på Henriksdalsberget, Ryssbergen, södra Finnberget, östra Kvarnholmen och Svindersberg i Finntorp.
  • kulturbyggnader och kulturmiljöer som t.ex. Nacka stationshus, Birka, Hästholmens båtsällskap, förmansbostaden på Finnberget inte rivs, flyttas eller förvanskas utan istället skyddas långsiktigt.
Nackalistan - Nacka kommuns tredje största parti


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa