5 juni: Vandring till Ryssbergen på Världsmiljödagen

SVINDERSVIK | 5 juni bjuder miljöpartiet i Nacka till en guidad naturvandring från Vikdalens brygga till urskogen i Ryssbergen på Världsmiljödagen.

Ronny Fors och grannar på en naturvandring i Ryssbergen
Naturskyddsföreningen organiserar naturvandringar i Trolldalen, Ryssbergen och runt Svindersviken

Ryssbergen har klassats av Skogsstyrelsen som ett “Tyresta nationalpark i miniatyr” och har i stora delar klassificerats som nyckelbiotop. Men skogen hotas av vägprojektet Kvarnholmsförbindelsen som har överklagats av Naturskyddsföreningen och privatpersoner.

Samling är klockan 14:30 och 17:30. Hobbybiologen Ronny Fors från Naturskyddsföreningen guidar. Därefter klockan 17:30 och klockan 19:00 tar Kerstin Nöre Söderbaum från mp Nacka över.

Bekväma skor/stövlar rekommenderas. Ta med dryck. Miljöpartiet bjuder på någonting att äta.

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

En kommentar till “5 juni: Vandring till Ryssbergen på Världsmiljödagen”

  1. Bra ni jobbar med det här !!
    Anna Gustafsson
    Hägerstensvägen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: