SALTSJÖQVARN / HENRIKSDALSHAMNEN | I veckan skrev Mitt i Nacka om upprörda grannar i Henriksdalshamnen och Saltsjöqvarn som engagerar sig för att nästan tomma bussen från Orminge till Cityterminalen ska stanna i Henriksdal igen.

Bussen stannar förvisso fortfarande i Henriksdal men bara för avstigande trafikanter. Sura förare öppnar inte för påstigning men några förstående förare öppnar ändå.
“Men jag förstår att det kan upplevas som frustrerande att bussen kör förbi Henriksdal och vi tar med oss synpunkterna till nästa tidtabellsbyte som sker den 9 december”, lovar Johan Nordfjäll, pressekreterare på Keolis i Mitt i Nacka.
Fortsätt rösta / kommentera för att bussen ska stanna i Henriksdal. Av erfarenhet vet vi att det kan ta lång tid för SL att ändra något (exempelvis tog det fem år för SL att öka turtätheten på buss 53 trots massiv inflytt): Rösta / kommentera här
Nej, som det ser ut i tidtabellen som kommer 9 december så har SL ignorerat våra synpunkter
Hur har det gått med det här. Någon som har nyheter 🙂