5 april: Naturskyddsföreningen håller klädbytardag i Jarlaberg

Sveriges största klädbytardag
På lördag den 5 april arrangerar Naturskyddsföreningen klädbytardag runt om i Sverige. I Nacka är du välkommen till Jarlaberg och festlokalen på Diligensvägen 74-100 mellan kl. 11-14. Fokus ligger på barnkläder, men även vuxna kan hitta något nytt till garderoben.

 Syftet med dagen är att göra en konkret miljöhandling och återanvända istället för att köpa nytt! Så här stor blev miljöbesparingen 2013:

• ca 24 ton kemikalier
• ca 135 ton koldioxid
• ca 90 000 kubikmeter vatten

Så här fungerar det: Du tar med dig max 5 fina och fräscha plagg. För varje plagg får du en biljett som du kan byta till 5 nya plagg. Inlämning av plagg sker mellan 11-12 och byte melkan kl 12-14.

Läs mer om Naturskyddsföreningens klädbytardag

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d