Bodde Per Gannevik på Henriksdalsberget?

Henriksdalsberget, Nacka: Henriksdalsringens gröna innergård

På konstnärsnämnden hemsida läste jag om Gannevikstiftelsen som delar ut stipendier till framstående kulturpersonligheter.

På samma ställe presenterar man donatorn Per Gannevik (1931 – 2011) och skriver:

”Någon smak för lyx hade han alltså inte. En halvgammal Volvo, boende i Bredäng, Henriksdalsberget och senast på Gärdet samt ett litet sommarhus på Ingarö verkar ha varit det han kostade på sig utöver konstsamlandet. ”

Där påstås alltså att Per Gannevik bodde på Henkan. Kan det stämma?

Henriksdalsberget, Nacka: Henriksdalsringens gröna innergård
Henriksdalsberget, Nacka: Henriksdalsringens gröna innergård

 

 


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

One thought on “Bodde Per Gannevik på Henriksdalsberget?

  1. Ja det stämmer. Jag minns att de beklagade sig över ett raggargäng som höll till däruppe och förde busliv. Bla annat hade de mixtrat med hissen så man kunde öppna hissdörrarna utan att hissen var där.
    Så småningom (tidigt åttital?) flyttade Per och sambon Gunvor till sommarstugan på Ingarö permanent. Där började han bygga upp sin konstsamling så till den grad att de tillslut fick bygga ut huset för att få plats att hänga all konst.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa