Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Konstantinos Irina skriver sedan 2007 om Alphyddan, Danvikstrand, Finnberget, Finnboda, Finntorp, Gäddviken, Henriksborg, Henriksdalsringen, Jarlaberg, Kvarnholmen, Sickla och Svindersviken.

Vänsterpartiet vill ha ringlinje mellan Sjöstaden och Kvarnholmen

Vid en utfrågning av Vänsterpartiet i Nacka om alternativ till Österleden fick jag höra föreslåget om en ny ringlinje från Hammarby sjöstad via Henriksdalshamnen, Henriksdal, Finnboda och Kvarnholmen med slutdestination i Sickla. Linjen ska underhållas med moderna trådbussar.

”Vi vill ha kollektivtrafik på den kommande Kvarnholmsbron”, skriver Agneta Johansson från Vänsterpartiet i Nacka. ”I nuläget är det mest en idé. Kanske finns det andra idéer bland boende i Henriksdalsområdet om vad man skulle vilja ha? Vi skulle i så fall välkomna en dialog om hur det skulle kunna utformas. Det är ju människorna som bor i området som vet mest om vad som saknas/behövs”, fortsätter hon.

Vänsterpartiet vill förbättra trafiken mot Nacka som idag vid vissa tider inte går utan ett bussbyte i Henriksdal.

image


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Comments

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa