Avstängda vägar till Henriksdal station

Grannar som bor på Danviksklippan, Henriksdalsberget och i Saltsjöqvarn fick säkert en chock i morse när de märkte att de måste gå stora omvägar för att ta sig ner till Nacka Värmdö-bussarna.

Samtidigt har informationen kring detta varit obefintlig.

image

Grannar på Danviksklippan mötes av en avstängd metalltrappa och kan alltså välja att ta sig ner i Hästholmsbacken och springa över Värmdövägen, eller ta sig över Hästholmsviadukten och gå runt DanvikCenter några hundra meter.

image

Grannarna i Saltsjöqvarn får också gå runt DanvikCenter istället för att ta gröna allén. Åtminstone slipper vi resenärer från Saltsjöbanans ersättningsbussar på SjöVägen eftersom de aldrig kommer hitta dit.

Grannarna på Henriksdalsberget som tar Henriksdalstrappan får nog en väg som liknar “gamla” vägen till Henriksdal station.

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: