Sidney Holm och Roger Bygler skriver i en debattartikel i Nacka Värmdö Posten att de hellre ser att Nacka kommun bygger bostäder runt Svindersviken än att urskogen Trolldalen mellan Henriksdal, Finnboda och Svindersviken offras.
Skribenterna kritiserar att kommunen i rapporter förklarar att man vill bevara biologisk mångfald och tillgång till grönt & skog. Samtidigt vill samma kommun skövla skogen Trolldalen på Henriksdalsbergrt som både har många rödlistade arter och används flitigt av grannar i rekreationssyften.
Istället vill miljöpartiet att
– Strandskyddet för starkt förorende Svindersviken upphävs;
– Bostäderna placeras i söderläge Trolldalen där varken värdefull natur finns och bullret från Värmdövägen är påtaglig;
– Promenadstråket runt Svindersviken kan kantas med bostäder, bryggor och båtar;
– Bullret från Värmdöleden bygga bort.

Inte i backen mot Svindersviken. Det finns nästan inga träd kvar där efter att kommunen har sprängt fram en strandpromenad för 20 år sedan.
Det kan vara intressant att känna till att det finns minst tre gånger så många naturvärdesträd på den här platsen som runt gatan Henriksdalsbacken, där kommunen tänker bygga. Allt enligt rapporten som ni åberopar, och tydligen inte har läst.