Vattna gärna Tora Dahls magnolia när du tar en promenad

Tar du promenader kring Danvikshem eller Vilans skola? I så fall är du välkommen att fylla en liten flaska med vatten och tömma den vid nyplanterade Tora Dahls magnolia, nu när det kan bli varmt.

Magnolia nedanför Danvikshem som planterades 1979 av Tora Dahl
Magnolian nedanför Danvikshem som planterades 1979 av Tora Dahl

Varken Danvikshem, Vilans skola eller Nacka kommun tar ansvar för växten. Så det är upp till oss att bevara det här tisdsminnet som har nyplanteras i juni av Nacka Hembygdsförening efter att någon hade kapat originalmagnolian.

Magnolian ligger skyddad nedanför Danvikshem mellan klippa och staket alldeles till vänster när man tar vägen från Danvikshemsvägen mot Vilans skola.

P.S. Visste du att trädgårdsarkitekten Lars Mauritz Fabian Hammarberg är född i Finnboda (1871)? Mellan 1906 och 1936 var han Stockholms stadsträdgårdsmästare.


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa