FINNBODA | På IKEA-bloggen Livet Hemma kan du få inspirationstips från God Jul. Där kan du just nu läsa om förskolläraren och pysselroffset Hanna Berild som kan förvandla vad som helst på Finnboda förskola till roliga leksaker.

Det blir Pippi-klänningar av stuvbitar, bilbanor av spillvirke och dinosauriemössor av fleceefilt. ”Både killar och tjejer gillar Pippi-klänningarna. Och så tycker de om klackskorna som låter. Barnen har så mycket fantasi, en röd sjal blev Rödluvan häromdagen”, säger Hanna på Livet Hemma.
Hon är förskollärare med inriktning på bild, slöjd och teknik. På fritiden syr hon barnkläder som säljs med märket Krokomillan.
”Vilken underbar människa. Tänk att få vara barn och ha henne som lärare”, kommenterar en viss Helena artikeln om Hanna på Finnboda förskola.