För att kontra planerna på att bebygga naturområden Trolldalen på Henriksdalsberget, Skatberget på västra Finnberget och Bageriberget i Saltsjöqvarn blir det under våren och sommaren tre natur- och stadsvandringar för att närmare bekanta sig med dessa områdens natur, kulturhistoria och omgivningar. Anteckna redan nu datumen!

6 maj: Magnoliadagen för att minnas författarinnan Tora Dahl
Som varje ses vi klockan 11:00 – 12:00 vid magnolian till ingången till Vilans skola nedanför Danvikshem för att hedra en författarinna som växte upp som fosterbarn i Henriksdal.
Magnolian planterades av henne själv när hon fick Sofia Hembygdsförenings magnoliapris på 1970-talet. Det blir antagligen musik och några ord om denna starka person som hävdade sig redan innan #metoo mot både litterära männens förtryck och tidens syn på “oäktingar”. Du som har Facebook får gärna anmäla sig här.

27 maj: Rask vandring från Danviksklippan till Saltsjöqvarn via Bageriberget
Följ med på en rask stads- och naturvandring från Danviksklippan till Saltsjöqvarn via naturområdet Bageriberget för att lyssna på berättelser om bl.a.
- arkitektvillan och ett otäkt mord på Danviksklippan
- fem kvarnar i trakten
- Bageribergets natur
- Henriksborgs kolspetsfabrik
- och planerna för nya kontorshus runt DanvikCenter och 200 bostäder på Bageriberget.
Samling klockan 10:00 vid buss 53:s hållplats på Danviksklippan. Ta med vatten, fika och bra skodon. I fall du har Facebook får du gärna anmäla intresse här.
10 juni: Natur- och stadsvandring på Henriksdalsberget med nyckelbiotopen Trolldalen
Följ med på en spännande resa genom tiden och miljöer på Henriksdalsberget med Henriksdalsringen och nyckelbiotopen Trolldalen. Lyssna på berättelser om bl.a.
- Vikingarnas tidigare närvaro i trakten
- Gården Henriksdal och tidigare ägaren Danviks hospital
- Danska fältherren som dog i Trolldalen
- Metodisternas predikor på 1800-talet
- Nyckelbiotopen Trolldalens många rödlistade arter och två mikroklimat
- Miljonprojektets arkitektur
- Miljöpartiets bildande i en lägenhet på Henriksdalsringen
- Barnkören Glada Henkan
- Nacka kommuns planer att bygga 500 – 700 bostäder i Trolldalen och c:a 1:000 runt Henriksdalsringen, Finnboda och Henriksborg.
Samling klockan 10:00 vid busshållplatsen Henriksdalsberget. Ta med vatten och fika, bra skodon och regnskydd. Vid stark regn skjuts vandringen upp till 17 juni. I fall du har har Facebook anmäl intresse här.

19 augusti: Stads- och naturvandring på Finnberget

Följ med på en natur- & stadsvandring på Finnberget med sin vackra närnatur på Skatberget, utsikter mot Djurgården och Nacka, luftvärnen från anda världskriget, Ahlsén-brödernas funkisarkitektur och kommunens planer på 1.000 nya bostäder på och nedanför Finnberget.
På grund av terrängens utmaningar delas naturvandringen i två delar:
- Kl 10:00 – 11:00 stadsvandring i kvarteren och runt luftvärnen.
- Kl 11:00 – 12:00 naturvandring på Finnbergets toppar men främst sluttningarna mot Gäddviken och Finnboda (s.k Skatberget) med spännande natur och fruktträd. Bra skodon och vandringsvana krävs.
Samling kl 10:00 vid buss 402s hållplats Finnberget respektive för dig som bor pp Finnberget blir det kl 10:10 vid buss 53s hållplats på Finnberget. Vid regn skjuts vandringen upp till 26 augusti. I fall du har Facebook får du gärna anmäla intresse här.