30 grannar på vandringen i Henriksdal och Trolldalen

30 personer kom till natur- och kulturvandringen i Trolldalen & på Henriksdalsringen som avslutades med lunch på Café Vy.

Bland de 30 deltagarna fanns grannar från Kvarnholmen, Henriksdalsringen, Finnboda, Finntorp, Fisksätra, Sjöstaden och till och med Årsta och Hässelby.

Vid utsiktplatsen mot Alphyddan

Krsti Himmelsfärd bjöd på fint väder – soligt men inte för varmt.

Vandringen hölls inom hållbarhetsfestivalen Love Live Green som pågår på olika ställen i Nacka 16 – 22 maj.

Uppförsbacken i Trolldalen

Första halvan av vandringen handlade om Henriksdals historia, Henriksdalsringens arkitektur och människor.

Illustration med planerade bebyggelsen i Trolldalen

Jag berättade också om hur Alliansen (M, L, C, Kd) kom överens med Miljöpartiet om att exploatera mest tillgängliga och bostadsnära delen av Trolldalen.

Mellanstop vid kärret

Författare: Konstantinos Irina

Ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige, talesperson för nätverket Bevara Trolldalen!, bloggare på vastrasicklao.se sedan 2007.

%d bloggare gillar detta: