Nacka stationshus flyttas trots stoppad upphöjning av Saltsjöbanan

🔴 SL ville riva Nacka stationshus från 1894 i nationalromatisk stil efter att kommunen föreslagit en upphöjning av Saltsjöbanan. Projektet är stoppat men stationshuset får ändå inte vara kvar på sin ursprungliga plats.

När beskedet kom att upphöjningen av Saltsjöbanan mellan Alphyddan och Finntorp för en miljard kronor är stoppad fanns det hopp om att

  • Saltsjöbanans hållplats Nacka station behålls istället för att glesa ut linjens stationer som gör att många i Alphyddan, Finntorp och Sickla kommer ha längre väg till Saltsjöbanan.
  • anrika stationshuset inte skulle rivas eller flyttas till Igelboda så att även kommande generationer kan utläsa kommunens tidigare industrihistoria med villasamhällen längs Saltsjöbanan.

Beskedet att stationshuset skulle kunna vara kvar var också välkommet eftersom det är många historiska byggnader i trakten som man har börjat riva eller kommer riva, däribland Atlas Copcos tidigare fritidsanläggning Atlashuset och gula sekelskiftsvillan på Sjötorpsvägen 12.

Nacka stations perrong med klocka
Nacka stations perrong med klocka

Stationshuset kan flyttas till andra sidan spåret

Även om upphöjningen av Saltsjöbanan är stoppad så fortsätter kommunen att driva visionen om att Värmdövägen ska bli ”en levande stadsgata”. Platsen ska rymma allt från dagvattenhantering och planteringar till nödvändiga ledningar och cykelstråk.

För att inte behöva smalna av Värmdövägen på stället föreslår nu kommunen att Nacka stationshus flyttas. En plats man tittar på är på andra sidan spåret vid grusytan mellan smala gångtunneln under Saltsjöbanan och Atrium Ljungbergs parkeringsgarage.

Ovisst om det kommer finnas en Nacka station i framtiden

Själva stationens framtid ligger i region Stockholms / SL:s händer. Nackalistan yrkade i Kommunstyrelsen ”att kommunen tillskriver regionen om att bibehålla Nacka station”, men blev nedröstad av Alliansen (Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna) medan Miljöpartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet avstod från att rösta.

SL ska också bygga en inte allt för charmig tunnelbaneuppgång i närheten.

Tunnelbanans uppgång Sickla södra
Tunnelbanans uppgång Sickla södra

Nackalistan vill att Saltsjöbanans stationshus skyddas

I dagsläget kan Saltsjöbanans historiska stationshus och väntkurer flyttas, rivas eller förvanskas av ägaren, SL. Det finns inget lagligt skydd för dessa.

Jag har därför som ledamot för Nackalistan i Nacka kommunfullmäktige lämnat in en motion om att kommunfullmäktige beslutar

  • att i första hand ge tjänstemännen i uppdrag att föreslå att Länsstyrelsen byggnadsminnesmärker Saltsjöbanans historiska stationshus, väntkurer, verkstadshall och bangårdar
  • att i andra hand ge tjänstemännen i uppdrag att utreda om det går att ge ett kommunalt kulturskydd för Saltsjöbanans historiska stationshus, väntkurer, verkstadshall och bangårdar


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa