Kommunen tar över allmänna anläggningar i Danvikstrand – med märkliga tillägg

🔴 Nacka kommunfullmäktige röstade om att kommunen tar över skötseln av kajen samt gång- och cykelvägen i Danvikstrand, alltså östra delen av Saltsjöqvarns kaj. Men några tillägg som boende inte står bakom har smygit in sig vid onröstningen.

Det här har tagit runt 15 år. Så alla välkomnar övertagandet som inkluderar bland annat

  • kaj/strandskoning som avses överdäckas
  • avtalsservitut för snöupplag inkl. område för nödvändiga trafikskydd för gång- och cykelvägen,
  • belysningsstolpar inkl. el-ledning på kvartersmark
  • avtalsservitut för dagvattenledning omfattande stamledning för avrinning från gång- och cykelvägen m.m.
Karta över berörda fastigheter i Danvikstrand
Karta över berörda fastigheter i Danvikstrand

Tillägg röstades igenom utan dialog med boende

Vid omröstningen i Kommunstyrelsen gjorde Miljöpartiet ett utspel om några tillägg som inte har stämts av med samfälligheten i Danvikstrand:

  • Planteringar ska tillkomma. Men samfällighetens östra strand är redan grön med träd, gräsmatta och planteringar. Det finns planteringar och krukor i västra delen också.
Danvikstrand har redan tillräckligt med planteringar
Danvikstrand har redan tillräckligt med planteringar
  • Sittplatser ska tillkomma. Men det finns redan idag upplysta, specialdesignade stenbänkar på trädäcket.
  • Food trucks ska tillåtas öppna här. Men det kan dölja utsikten för boende på gatuplan. Det gäller att hitta rätt plats. Det kan också bli skräpigt på kajen. Ginnboda,kaj, gamla bryggan vid snickeriet ochvkajparken i Saltsjöqvarn känns lämpligare.
  • En brygga ska också utredas. Men dels kan vattenvalitén vara ett problem. Dels lär det finnas säkerhetsrisker.
Danvikstrand
Danvikstrand med trädäck, sittmöjligheter och planteringar

Endast Nackalistan röstade emot

Nackalistan påpekade att tilläggen måste stämmas av med samfälligheten först. Det kan bli dyrt att utreda ändringar som sedan boende ändå inte vill ha. Så här kommenterar Catarina Wireklint, ordförande i brf Hamninloppet tilläggen:

”…slöseri med kommunens tid och resurser att påbörja någon utredning kring etableringar som vi boende kommer att motsätta oss å det starkaste och som sannolikt även Sjöfartsverket och Stockholms hamnar kommer att motsätta sig”.

Tyvärr röstade alla partier i Nacka kommunfullmäktige utom Nackalstan för att utreda food trucks på Danvikstrand. ”Det var riktigt, riktigt tråkigt att höra”, skriver Catarina i ett e-mail.

Omtöstning om food trucks i Danvikstrand
Omtöstning om food trucks i Danvikstrand – endast Nackalistan röstade emot

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa