Rödlistade nordfladdermus upptäckt på Svindersberg

I veckan upptäckte nätverket Rädda Svindersberg med hjälp av en ultraljudsdetektor den rödlistade och fridlysta nordfladdermusen i det här hotade natur- och rekreationsområdet mellan Finntorp, Alphyddan och Svindersviken.

Nätverket Bevara Svindersberg har bildats våren 2021 i ett samarbete mellan grannar i Finntorp, Naturskyddsföreningen i Nacka och Nacka miljövårdsråd. Målet är att rädda denna stadsnära natur där Nacka kommun vill bygga c:a 500 bostäder, kontor och parkeringsgarage. Läs mer om Svindersberg…

Karta visar planerad bebyggelse på Svindersberg
Karta visar planerad bebyggelse på Svindersberg

Kommunens egen naturvärdesinventering gav Svindersberg klassningen höga naturvärden med förekomst av 50 s.k. naturvärdesträd och även ett 10-tal rödlistade arter, fridlysta arter eller signalarter, dvs arter som signalerar höga naturvärden enligt Skogsstyrelsen.

Fladdermöss ingen överraskning

2017, 2018, 2019 och 2020 undersöktes förekomsten av fladdermöss i och runt Ryssbergen. Då observerades nordfladdermus och dvärgfladdermus som mycket aktiva. Även vattenfladdermus, större brunfladdermus och gråskimlig fladdermus noterades vid enstaka tillfällen.

2021 observerade nätverket Bevara Trolldalen! nordfladdermus, dvärgfladdermus och större brunfladdermus i Trolldalen. Det gjorde att Nacka kommun skrev i handlingarna inför samrådet för Henriksdalsbacken att en fladdermusinventering ska göras.

Många fladdermöss har upp till 50 kvadratkilometer stora revir. Grannar i Finntorp har också berättat om att de sett fladdermöss nattetid från sina balkonger. Naturvänner visste alltså att det måste finnas minst en fladdermusart på Svindersberg.

Nordfladdermusen är rödlistad och fridlyst

Nätverket Rädda Svindersberg lånade därför en ultraljudsdektektor från föreningen Rädda Hammarbyskogen och gav sig ut två nätter i rad för att efter skymningen spana efter fladdermöss.

Redan första kvällen har detektorn utslag runt klockan 22:30 i allén mot Värmdöleden. Eftersom ljuden ligger runt 30 kHz verkar det mest troligt att det är nordsfladdermusen som vi hittade.

Beståndet av nordfladdermus har minskat med c:a 27,5 % de senaste 21 åren. Sedan tidigare är alla fladdermöss fridlysta i hela Sverige men 2020 blev nordfladdermus också rödlistad som nära hotad.

Det är så klart möjligt att flera fladdermusarter lever på och runt Svindersberg. Så vi hoppas att Nacka kommun inför samrådet hösten 2022 gör en ordentlig inventering.

Ljud av nordfladdermus på Svindersberg

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa