I gröna bältet runt Henriksborg lever flera rådjur som jag antingen ser från mitt fönster på morgonen eller när jag är på väg mot Finnboda för att handla och äta på matcaféet Finnboda Slip.
De är inte speciellt skygga. Det är bara på några meters avstånd som de försöker gömma sig bakom buskar men egentligen inte springer iväg.
Synd att deras och de många rävars, harars, rov- och småfåglars livsmiljö kommer minska kraftigt när Trolldalen på Henriksdalsberget, Henriksborgs släntar, Skatberget på västra Finnberget och grönytorna Engelska parken och Norra platån runt Danvikshem kommer att skövlas för att bygga superdyra bostäder.


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Undrar just hur många människor i dess trakters närhet som känner till NACKA KOMMUNS KUNG med hov planer på total förstörelse av denna ”lilla” yta av naturskön plats beläget intill Stockholm.