Brf Bergängen har på sin extrastämma i januari 2026 beslutat att gå vidare med renoveringen av torget i Finntorp samt bostadsrättsföreningens garage. Arbetet är redan igång.
Tidigare har ett medborgarförslag kommit om att lyfta Finntorp och även jag har lämnat in en motion (Nackalistan) om att snygga till torgen i Finntorp, Henriksdalsringen, Finnboda och Kvarnholmen.

Bostadsrättsföreningen har bostäder och lokaler på bl.a. Finntorpsvägen 3, 5, 7, 8 och 9, Setterwalls väg 2 och 7, Fredrik Jans gränd Gamla Värmdövägen och vid Finntorps torg. Bostäderna byggdes 1951 till 1955.

På Finntorps torg hittar du bl.a. Studieförbundets lokaler, Papa Lee Bakery, Ignis begravningsbyrå, frisören Hos Tess, Pizzeria Toscama och en solstudio. Tidigare fanns också Wok ONE i en mindre byggnad på torget.

Det är oklart hur torget kommer men det som verkar vara igång är
- nya plattor
- en pergola längs med Finntorpsvägen
- en ny trappa och räcken från Gamla Värmdövägen upp till torget


Så här överklagar du beslutet att bygga 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen
Alliansen (M, C, L, Kd) & Mp har 16 mars röstat för att bygga 400 lägenheter i Henriksdalsbacken inkl. 200 lägenheter i omtyckta skogen Trolldalen. Nackalistan, S, V och Sd röstade emot.
De 1600 privatpersoner som under samrådet och de 330 personer som under granskningen har lämnat ett yttrande, angränsande bostadsrättsföreningar (brf Utsikten 1-35, brf Henriksdalshöjden, brf Svindervik), Naturskyddsföreningen i Nacka och Nacka Hembygdsförening kan senast 21 maj 2026 överklaga beslutet.
Vi är också ett gäng inom nätverket Bevara Trolldalen som kommer överklaga tillsammans.

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
