Länkar

Här hittar du länkar till webbplatser som har en koppling till Västra Sicklaön – butiker, restauranger och caféer, bostadsrättsföreningar, båtklubbar, skolor, föreningar, bloggar etc.

I Svindersviken har Nacka båtklubb, Svindersviks båtklubb, Gäddvikens seglingssällskap och Finnboda båtklubb sin hemmahamn.

Båtklubbar, varv, marinor och båtar

Finnboda båtklubb: www.finnbodabk.se
Hammarbyledens motorbåtklubb: hammarbyledensmbk.se
Hästholmens båtsällskap: www.hbs-nacka.se
Sjövägen: www.sjovagen.nu
M/S Emelie / Ressel Rederi AB: www.ressel.se
Nacka båtklubb: www.nackabk.se
Segelsällksapet Gäddviken: www.gaddviken.se
Sickla sluss: www.sicklasluss.se
Stockholm marina: www.stockholmmarina.se
Svindersviks båtklubb: www.svindersviksbatklubb.se
Virgula varv: www.virgula.se
Zalt: www.zalt.se

Bilar

Saltsjö Trafikskola: www.saltsjotrafikskola.se

Bostads- och fastighetsbolag samt arkitekter

ByggVesta (H:hamnen): www.byggvesta.se
DanvikCenter: www.danvikcenter.se
Familjebostäder (Danviksklippan): www.familjebostader.se
HSB (Finnboda): www.hsb.se
JM (Kvarnholmen): www.jm.se
Kvarnholmen Utveckling AB: www.kvarnholmen.com
Marinstaden: www.marinstaden.se
Solporten Fastighets AB (Danviksklippan): www.solporten.se
Villa Bergshyddan (Fåfängan): www.kultur.stockholm.se
Det Vita huset (Danvikstull): www.detvitahuset.se
Wilhelmson Arkitekter (Danvikstull): www.wilhelmson.se
Wåhlin fastigheter (Danviksklippan): www.wahlinfastigheter.se

Saltsjöqvarns samfällighetsförening organiserar tio bostadsrättsföreningar, Nacka kommun, Elite Hotel Marina Tower och Danvikens hospital

Bostadsrätts-, hyresgästföreningar och samfälligheter

Föreningar på Västra Sicklaön: www.vastrasicklao.se
Brf Alphyddans Ros: www.alphyddansros.se
Brf Danviksblick: www.danviksblick.se
Brf Fendern: www.brf-fendern.se
Brf Finnberget: www.finnberget.se
Brf Finnboda Dunge: www.finnbodadunge.se
Brf Finnboda Hage: www.hsb.se/stockholm/finnbodaport
Brf Finnboda Port: www.hsb.se/stockholm/finnboda-hage
Brf Hamninloppet: www.hemsidan.com/hamninloppet
Brf Henriksdalshöjden: www.henriksdalshojden.com
Brf Henriksdalskajen: brfhenriksdalskajen.se
Brf Inloppet: www.inloppet.se
Brf Östra Saltsjön: www.saltsjoqvarnskaj.se
Brf Saltsjöhöjden: www.saltsjohojden1.se
Brf Saltsjöqvarn 1: www.saltsjoqvarn.se
Brf Sjöstadspiren: www.sjostadspiren.se
Brf Stora Kvarnen: storakvarnen.brfnet.se
Brf Svindersvik: www.svindersvik.se
Brf Utsikten 1-35: www.brfutsikten1-35.se
Brf Utsikten 1: www,utsikten1.se
Brf Utsikten 2: www.utsikten2.se
Brf Västra Hamnplan: www.vastrahamnplan.se
Brf Västra Saltsjön: www.vastrasaltsjon.se
Finnbodabergets seniorhus: www.finnbodaberget.com
Henriksborgs samfällighetsförening: www.henriksborg.se
Hyresgästföreningen Nacka-Värmdö: www.hyresgastforeningen.se
Hyresgästföreningen Södermalm: www.sodermalmsforeningen.se
Saltsjöqvarns samfällinghetsförening: www.sqsf.se

Butiker

Butiker på Västra Sicklaön: www.vastrasicklao.se
Byggsnabben (Gäddviken): www.byggsnabben.se
Caparol (Saltsjöqvarn): www.caparol.se
DahlCenter (Danvikstull): www.dahl.se
Kvarnens Fönsterhantverk (Kvarnholmen): www.kvarnens.com
Fogia (Finnboda): www.fogia.se
HP Inredning & Design (Gäddviken): www.hpinredning.se
ICA Nära Henriksdal (Henkan): www.ica.se
Zandvoort (Fanny Udde): www.zandvoort.se

Festfixare, -lokaler, catering och konferenser

Active Catering (även festlokal i DanvikCenter): www.activecatering.se
Boule & Berså (Saltsjöqvarn): www.boulebersa.se
Elite Marine Tower (Saltsjöqvarn): www.elite.se
Fåfängans café (lusthus hyrs ut till privata tillställningar): www.fafangan.se
Milou Catering (Gäddviken): www.miloucatering.se
Socker & Salt (catering, även mindre festlokal i Saltsjöqvarn): sockerochsalt.se
Svindersvik Brygghus (julbord, även festlokal): svindersviksbrygghus.se
Zee (etage för dagskonferenser i Henriksdalshamnen): www.zeethegroup.se/zee-the-meeting/
Äventyrskontoret (Finnboda): www.aventyrskontoret.com

Naturskyddsföreningen organiserar naturvandringar i Trolldalen, Ryssbergen och runt Svindersviken

Föreningar & nätverk

Föreningar på Västra Sicklaön: www.vastrasicklao.se
Berus: www.berus.se
Henriksdalsbergets ungdomsråd: www.henkansungdomsrad.n.nu
Nacka hembygdsförening: www.hembygd.se/stockholm/nacka
Sjöstadens hembygdsförening: sjostadenshembygd.se
Nacka församling: www.svenskakyrkan.se/nacka
Nackakretsen inom Naturskyddsföreningen: naturskyddsforeningen.se
Nattvandrarna Henriksdal: facebook.com
Opera Vännerna vid kungliga Operan: www.operavannerna.com
Sickla sluss: www.sicklasluss.se
Sjöstadsföreningen: sjostadsforeningen.se
Skärgårdens trafikantförening: www.skargardstrafikanten.se
Socialdemokratiska föreningen Västra Sicklaön: www.nacka.sap.se
Stockholms Bluesförening (Danvikstull): www.stockholmblues.se

Historia & hembygd

Västra Sicklaöns historia: www.vastrasicklao.se
Docklandsboken: www.docklandsboken.se
Hellboms weblogg: hellbom.wordpress.com
KF:s (och Kvarnholmens) historia: www.coop.se
Kvarnholmens historia och faktablad: www.kvarnholmen.com
Mitt eget Stockholm: web.comhem.se/bennerstam
Nacka hembygdsförening: www.hembygd.se/stockholm/nacka
Nackaboken: www.nacka.se
Nacka genom tiderna: www.nacka.se
Sjöstadens hembygdsförening: www.sofiahembygdsforening.se
Sofia hembygdsförening: www.sofiahembygdsforening.se
Södermalm i tid och rum: www.angelfire.com/sd2/sodermalm/
Stockholmskällan: www.stockholmskallan.se
Stockholms Läns Museum: stockholmslansmuseum.se

Hotell

Elite Marine Tower (Saltsjöqvarn): www.elite.se

Nacka kommun & Stockholm stad

Danvikslösen: www.danvikslosen.se
Nacka kommun: www.nacka.se
Polarna Nacka: www.polarna.nacka.se
Stockholm stad: www.stockholm.se
Stockholm vatten / Henriksdals reningsverk: www.stockholmvatten.se

Kläder

Butiker på Västra Sicklaön: www.vastrasicklao.se
Campadre (Finnboda): campadre-blog.blogspot.com
Houdinin sportswear (Finnboda): www.houdinisportswear.com

Michael Shevarjov är en av flera konstnärer och kreatörer som bor i Finnboda

Konstnärer, filmare, musiker & fotografer

Anne-Jeanette Sjölander (Henkan): www.aj-sjolander.se
Anna Wirman (Saltsjöqvarn): www.wirman.se
Bengtowe Angare (Saltsjöqvarn): www.nybild.nu
Björn Wessman (Danviksklippan): www.bjornwessman.nu
Cedd & Jeff (Henkan): www.myspace.com/ceddjeff
Cholera Jasna (Henkan): facebook.com
Kristina Schmid (Henkan): www.kristinaschmid.se
Jana Eriksson (Henkan): www.janaeriksson.com
Michael Shevarjov (Finnboda): www.shevarjov.com
Patrik Pelosio: www.pelosio.se
Ritva Hansson (Henkan): www.ritvahansson.se
Rebekka Rintala von Knorring (Finnboda): www.rrvonk.se
Sköld Medieproduktion (fotografering inför bostadsförsäljning): www.skoldmedieproduktion.se
So Easy (Henkan): www.soeasy.se
Stockholms Bluesförening (Danvikstull): www.stockholmblues.se
Svensk Pop (Henkan): www.svenskpop.com
Ulla Lemberg (Henkan): www.ullalemberg.com
Villa Bergshyddan (Fåfängan): www.kultur.stockholm.se

Möbler & inredning

Carina Hägg Design (Finnboda): carinahaggdesign.se
Fogia (Finnboda): www.fogia.se
HP Inredning & Design (Gäddviken): www.hpinredning.se
Odd Rooms: www.oddrooms.com
Ruben Lightning (Kvarnholmen): www.rubenlighting.com
Scandinavian Design Factory: scandinaviandesignfactory.com
Sköld Medieproduktion (fotografering inför bostadsförsäljning): www.skoldmedieproduktion.se
Zandvoort (Fanny Udde): www.zandvoort.se

Museer

Leksaksmuseet (Danvikstull): www.leksaksmuseet.se
Spårvägsmuseet (Danvikstull): www.sparvagsmuseet.sl.se
Sveriges Teatermuseum (Gäddviken): www.teatermuseet.se
Stockholms Läns Museum (Sickla): stockholmslansmuseum.se
Svindersvik slott: www.nordiskamuseet.se

Naturskydd

Miljöbarometer för Hammarby sjö: miljobarometern.stockholm.se
Nackakretsen inom Naturskyddsföreningen: www.nacka.snf.se
Nacka miljövårdsråd: www.nackamiljo.se
Ronny Fors naturblogg: ronnyfors.blogg.se

Nyheter

Hammarbysjöstad.info: hammarbysjostad.info
Mitt i Nacka: www.mitti.se
Mitt i Södermalm: www.mitti.se
Nacka Värmdö Posten (NVP): www.nvp.se
Södermalmsnytt: sodermalmsnytt.se

Socialdemokraternas diskussion om mat och miljö

Västra Sicklaöns socialdemokrater håller regelbundet studiecirklar och diskussioner på Henriksdalsberget

Politik

Ardalan Shekarabi (s, Finnboda): twitter.com/shekarabi
Anna Kinberg Batra (m, Saltsjöqvarn): annakinbergbatra.blogspot.com
Folkpartiets Nacka-blogg: fpnacka.blogspot.com
Institute for Security and Development Policy (Saltsjöqvarn): www.isdp.eu
Linda Norberg (m, Finnboda): lindanorberg.wordpress.com
Nackalistan: nackalistan.se
Socialdemokratiska föreningen Västra Sicklaön: www.nacka.sap.se

Restauranger, krogar och caféer

Active Catering: www.activecatering.se
Bakarna kafé och konditori: www.bakarna.se
Boule & Berså (Saltsjöqvarn): www.boulebersa.se
Danvikstulls värdshus: www.danvikstullsvardshus.se
Elite Hotel Marina Towers restaurang och bar: www.elite.se
Fåfängans café: www.fafangan.se
Grand Palace: www.grandpalace.se
Milou catering: www.miloucatering.se
Fogia café: www.fogia.se
F/B Sea: www.fbsea.se
Restaurang Sundance: www.restaurang-sundance.se
Socker & Salt: www.sockerochsalt.se
Svindersvik Brygghus: www.svindersviksbrygghus.se

Träning

Academia de Capoeira Gunga de Ouro: www.academiacapoeira.se
Danviks Hälsoforum: www.danvikshalsoforum.se
Dasslocket United (Henriksdalsberget): facebook.com
Henriksdalsbergets FF: facebook.com
Järla Orientering: www.jarla.com
Katori Shinto Ryu: www3.idrottonline.se
Korpfotbollslag Finnberget: www.laget.se
Nacka Dojo IF: www.nackajjk.com
Skuru IK Handboll: www.svenskidrott.se

Vilans skola öppnade sina portar i slutet av 1800-talet

Utbildning och coaching

Dieselverkstan (Sickla): www.dieselverkstan.se
COPA (DanvikCenter): www.copa.se
Finnboda förskola: www.inspira-fos.se
Hälsans skola (Henkan): www.halsansforskola.se
Henriksdals fritidsgård Glada Henkan: www.nacka.se
JENSEN förskola och grundskola (Danvikstull): www.jenseneducation.se
Snitz (Henriksborg): www.snitz.se
Sofia Distans (Danvikstull): www.sofiadistans.nu
Världsbiblioteket (Danvikstull): www.solidarietshuset.nu
Vilans skola (Henriksdal): www.vilan.nacka.se
Zensing Coaching (Saltsjöqvarn): www.zensing.se

Vård, hälsa & skönhet

Amis Massage: www.amismassage.se
Attendo Henriksdals gruppboende (Henriksdalsberget): www.attendo.se
Danvikshem: www.danvikshem.se
Folktandvården Danvikstull: www.ftv.sll.se
Livet Läker AB (Saltsjöqvarn): www.livetlaker.se
MMC Massage: www.mmcmassage.com
Margareta Kasteskog (Henkan): www.margaretakasteskog.se
Danviks vårdcentral (DanvikCenter): www.proxima.se/danvik
Sickla Hälsocenter: www.sicklahalsocenter.se
Trandtrollet (Danvikshem): www.tandtrollet.se
Vilans Barnavårdcentral: www.vardguiden.se

Kommentera