Promenadvägen runt Svindersviken var ett svartbygge

Den av många uppskattade och nu avstängda promenadvägen nedanför Henriksdalsberget från Finnboda till Sickla var ursprungligen ett svartbygge. Konsekvensen av det ser vi ännu idag.

Det var för mer än 10 sedan som byggherrarna i området utan tillstånd från Nacka kommun sprängde, grävde och skövlade fram promenadvägen. De lyckades kringgå kommunens byråkrati och medborgarnas rättighet att tycka till i planprocessen. Eller miljövännernas möjlighet att skydda värdefull natur.

Men byggherrarna har inte tänkt långsiktigt. Slänten i Trolldalen har inte säkrats. Så stora stenar, jord och träd har ramlat ner genom åren. På vissa ställen syns att även asfalten har gett efter.

Nu får kommunen stå för kostnaden för att säkra bergsväggarna. Ännu mer träd måste fällas och promenadvägen lär behöva asfalteras på nytt efter att tunga fordon har körts där.

image

image

image


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa