Utredning av Henriksdalsbacken kostar 19,3 miljoner – dubblering av kostnaden

11,1 miljoner har blivit 19,3 miljoner kronor för att utreda exploateringen av Henriksdalsbacken och gångbron mellan Henriksdalsringen och Sickla.

Volymskiss visar volymerna på nya byggnader i detaljplan för Henriksdalsbacken och Trolldalen på Henriksdalsberget i Nacka
Byggnaderna i Henriksdalsbacken och Trolldalen (skiss: Nacka kommun)

Tjänstemännen i Nacka kommun ber nu för andra gången Kommunstyrelsen om extra pengar för detaljplaneringen av Henriksdalsbacken inklusive västra Trolldalen och gång- och cykelbron mellan Henriksdalsringen och framtida tunnelbanan i Sickla.

Totalkostnaden för utredningarna ökar därmed från 11,1 miljoner till 19,3 miljoner kronor.

Karta visar skogen Trolldalen mellan Henriksdalsringen, Finnboda och Svindersviken i Nacka
Vänster: Planerad exploatering i Henriksdalsbacken (gult ny hundrastgård, orange förskolans skolgård i skogen, grönt utsiktsplatser). Höger: Henriksdalsbacken och Trolldalen idag

Ändringar i detaljplanen för Henriksdalsbacken

Under samrådet för Henriksdalsbacken inkl. västra Trolldalen som hölls i våras inkom 1.650 synpunkter från boende, bostadsrätts-, miljö- och hembygdsföreningar samt myndigheter, däribland länsstyrelsen.

Bland ändringarna som nämns finns:

  • Sänkning av vissa byggnadshöjder
  • Omplacering av vissa byggnadsvolymer för att bättre passa in i terrängen och för att minska påverkan på befintlig bebyggelse

Det har gjort att tjänstemännen måste omarbeta detaljplanen. Man verkar inte ha dragit ner på exploateringen av Trolldalen eller minskat antal lägenheter.

Återigen har inga boende involverats i omarbetningen av detaljplanen för att minimera risken för missnöje och överklaganden. Återigen skriver tjänstemännen att projektet Henriksdalsbacken ”bedöms som helhet innebära positiva konsekvenser för barn” trots att det är tydligt att motsatsen är fallet.


Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Upptäck mer från Nyheter från västra Sicklaön mellan Nacka, Sjöstaden & Södermalm

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa